





































$30,000on Apr 21, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $1,268,000 |
| $344 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,883 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,684 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (6,932 sqft) |
| Land Frontage | 47 ft |
| Land Dimensions | 47 x 147 ft |
| Price per Land SqFt | $182.92 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2022-Sep-03 |
| Previously Sold Price | $940,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$328,000 (+34.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-732-291 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
14373 115 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,212 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,303 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107258 |
| Distance: | 606 m |
13753 114 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,274 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091775 |
| Distance: | 677 m |
14446 Bedford Drive
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2025-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,050 sqft |
| Price / SqFt: | $459 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,130 sqft) |
| Days on Market: | 503 |
| MLS® Number: | R2954346 |
| Distance: | 750 m |
13728 112 Avenue
| Asking Price: | $1,249,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,016 sqft |
| Price / SqFt: | $414 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,980 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108233 |
| Distance: | 920 m |
10734 141 Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,930 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,896 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127584 |
| Distance: | 1.5 km |
133 Warrick Street
| Asking Price: | $1,498,800 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,708 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,749 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123190 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,114,000 | $53,300 | $1,167,300 | -9.2% |
| 2025 | $1,219,000 | $66,600 | $1,285,600 | -1.3% |
| 2024 | $1,227,000 | $76,100 | $1,303,100 | -1.0% |
| 2023 | $1,238,000 | $78,600 | $1,316,600 | +12.5% |
| 2022 | $1,082,000 | $88,800 | $1,170,800 | +38.8% |
| 2021 | $748,000 | $95,800 | $843,800 | +9.4% |
| 2020 | $689,000 | $82,100 | $771,100 | -8.2% |
| 2019 | $752,000 | $88,200 | $840,200 | +10.6% |
| 2018 | $662,000 | $97,900 | $759,900 | +6.1% |
| 2017 | $612,000 | $104,000 | $716,000 | - |
Asking Price is 8.6% higher than Assessed Value (2026).