








This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,501 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,089 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-981-682 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263033253/83dcefb7.jpeg)
#404 9830 Whalley Boulevard
| Sold Price: | $535,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $588 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,051 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3011626 |
| Distance: | 0 m |
#D303 9838 Whalley Boulevard
| Sold Price: | $509,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $507 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,032 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 255 |
| MLS® Number: | R3005472 |
| Distance: | 107 m |
#A303 9868 Whalley Boulevard
| Sold Price: | $460,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,055 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3086770 |
| Distance: | 107 m |
#3508 13725 George Junction
| Sold Price: | $620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 818 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3083530 |
| Distance: | 120 m |
#3403 13725 George Junction
| Sold Price: | $649,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | $561 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 818 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3043470 |
| Distance: | 120 m |
#4507 13750 100 Avenue
| Sold Price: | $622,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $612 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 860 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3085809 |
| Distance: | 204 m |
#D301 9838 Whalley Boulevard
| Asking Price: | $478,785 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | $515 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,086 sqft |
| Price / SqFt: | $441 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122217 |
| Distance: | 107 m |
#C302 9848 Whalley Boulevard
| Asking Price: | $499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $456 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 956 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113878 |
| Distance: | 107 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $441,000 | $102,000 | $543,000 | -11.6% |
| 2025 | $498,000 | $116,000 | $614,000 | +2.2% |
| 2024 | $488,000 | $113,000 | $601,000 | +5.8% |
| 2023 | $461,000 | $107,000 | $568,000 | +15.4% |
| 2022 | $389,000 | $103,000 | $492,000 | +4.6% |
| 2021 | $0 | $470,500 | $470,500 | -3.9% |
| 2020 | $391,000 | $98,600 | $489,600 | -4.4% |
| 2019 | $411,000 | $101,000 | $512,000 | +40.8% |
| 2018 | $264,000 | $99,600 | $363,600 | +27.1% |
| 2017 | $185,000 | $101,000 | $286,000 | - |