







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,935 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,978 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,113 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 97.44 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 001-337-556 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
14098 20 Avenue
| Sold Price: | $1,070,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,621 sqft |
| Price / SqFt: | $660 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3094838 |
| Distance: | 88 m |
1988 140 Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3034516 |
| Distance: | 158 m |
1785 140a Street
| Sold Price: | $1,355,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,067 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3096422 |
| Distance: | 357 m |
1786 142 Street
| Sold Price: | $1,398,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,954 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3079426 |
| Distance: | 375 m |
1735 141 A Street
| Sold Price: | $1,405,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,964 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,834 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3041288 |
| Distance: | 441 m |
1754 142 Street
| Sold Price: | $1,434,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,307 sqft |
| Price / SqFt: | $622 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,459 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3062135 |
| Distance: | 448 m |
14082 20 Avenue
| Asking Price: | $1,348,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,775 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3103948 |
| Distance: | 85 m |
1930 140 Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,269 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115703 |
| Distance: | 151 m |
14206 20 Avenue
| Asking Price: | $1,385,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,689 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114677 |
| Distance: | 231 m |
14129 16a Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,649 sqft |
| Price / SqFt: | $849 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112508 |
| Distance: | 571 m |
2227 140a Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,350 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119720 |
| Distance: | 603 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,402,000 | $109,000 | $1,511,000 | -7.0% |
| 2025 | $1,488,000 | $136,000 | $1,624,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,488,000 | $148,000 | $1,636,000 | +0.9% |
| 2023 | $1,464,000 | $157,000 | $1,621,000 | +15.4% |
| 2022 | $1,238,000 | $167,000 | $1,405,000 | +23.8% |
| 2021 | $992,000 | $143,000 | $1,135,000 | +13.7% |
| 2020 | $848,000 | $150,000 | $998,000 | -12.3% |
| 2019 | $971,000 | $167,000 | $1,138,000 | -8.4% |
| 2018 | $1,067,000 | $175,000 | $1,242,000 | +0.6% |
| 2017 | $1,051,000 | $183,000 | $1,234,000 | - |