





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,052 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,734 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,081 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-050-531 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
13779 90 Avenue
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,795 sqft |
| Price / SqFt: | $696 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,358 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3087769 |
| Distance: | 315 m |
8842 Lauder Drive
| Sold Price: | $1,135,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,373 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085061 |
| Distance: | 562 m |
14316 92 Avenue
| Sold Price: | $1,167,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,969 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3103262 |
| Distance: | 807 m |
8971 145a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,687 sqft) |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3080347 |
| Distance: | 1.3 km |
9113 145a Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,153 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,163 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3082996 |
| Distance: | 1.3 km |
13318 Sutton Place
| Sold Price: | $1,178,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,779 sqft |
| Price / SqFt: | $662 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,533 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3059635 |
| Distance: | 1.4 km |
8947 Ursus Crescent
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111033 |
| Distance: | 578 m |
13870 Laurel Drive
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,837 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,969 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3113864 |
| Distance: | 1.2 km |
14543 91b Avenue
| Asking Price: | $1,039,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | $562 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,005 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120098 |
| Distance: | 1.3 km |
Assessment and tax information is not available for this property.