





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,596 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,800 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.32 ac (13,982 sqft) |
| Land Frontage | 72 ft |
| Land Dimensions | 72 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 018-726-691 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 730 m |
1810 142 Street
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,106 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,060 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3014828 |
| Distance: | 1.6 km |
1887 144a Street
| Sold Price: | $1,665,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,184 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,504 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3074362 |
| Distance: | 1.7 km |
13774 Crescent Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.62 ac. (26,858 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3086586 |
| Distance: | 1.7 km |
3467 141 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,211 sqft |
| Price / SqFt: | $487 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 1.00 ac. (43,560 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116492 |
| Distance: | 1.8 km |
3233 147 Street
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,451 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,827 sqft) |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3038000 |
| Distance: | 2.1 km |
2488 138 Street
| Asking Price: | $2,208,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,190 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118104 |
| Distance: | 239 m |
13915 27 Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,579 sqft |
| Price / SqFt: | $559 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 1.17 ac. (50,965 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113354 |
| Distance: | 268 m |
2644 140 Street
| Asking Price: | $1,750,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,233 sqft |
| Price / SqFt: | $413 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.53 ac. (23,015 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127549 |
| Distance: | 296 m |
2932 139 Street
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,340 sqft |
| Price / SqFt: | $673 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,791 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113092 |
| Distance: | 757 m |
14527 30 Avenue
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,145 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3035171 |
| Distance: | 1.5 km |
2930 145a Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,704 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.36 ac. (15,507 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108093 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,849,000 | $372,000 | $2,221,000 | -10.4% |
| 2025 | $2,015,000 | $465,000 | $2,480,000 | -2.2% |
| 2024 | $2,050,000 | $485,000 | $2,535,000 | -0.9% |
| 2023 | $2,055,000 | $503,000 | $2,558,000 | +13.2% |
| 2022 | $1,754,000 | $506,000 | $2,260,000 | +23.4% |
| 2021 | $1,353,000 | $478,000 | $1,831,000 | -2.5% |
| 2020 | $1,382,000 | $496,000 | $1,878,000 | -21.9% |
| 2019 | $1,893,000 | $512,000 | $2,405,000 | -18.0% |
| 2018 | $2,404,000 | $529,000 | $2,933,000 | +7.1% |
| 2017 | $2,193,000 | $545,000 | $2,738,000 | - |