




















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,043 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,495 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,037 sqft) |
| Land Frontage | 69 ft |
| Land Dimensions | 69 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 019-052-570 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
13575 Crestview Drive
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,222 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3085788 |
| Distance: | 664 m |
14205 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,362 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3116117 |
| Distance: | 1.0 km |
14103 Park Drive
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,716 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3087015 |
| Distance: | 1.0 km |
11265 133a Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,589 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,704 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3090704 |
| Distance: | 1.2 km |
14361 Melrose Drive
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,067 sqft |
| Price / SqFt: | $354 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,017 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3049244 |
| Distance: | 1.3 km |
14534 St. Andrews Drive
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088836 |
| Distance: | 1.5 km |
13820 116 Avenue
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,908 sqft |
| Price / SqFt: | $430 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,986 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125830 |
| Distance: | 50 m |
13753 114 Avenue
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $482 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,274 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091775 |
| Distance: | 406 m |
13630 114 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,490 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,930 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110307 |
| Distance: | 606 m |
11397 141a Street
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2025-Aug-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,103 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,329 sqft) |
| Days on Market: | 272 |
| MLS® Number: | R3040303 |
| Distance: | 701 m |
13792 112 Avenue
| Asking Price: | $1,349,800 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,594 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,455 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3084417 |
| Distance: | 817 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $845,000 | $392,000 | $1,237,000 | -7.5% |
| 2025 | $925,000 | $412,000 | $1,337,000 | -1.9% |
| 2024 | $930,000 | $433,000 | $1,363,000 | - |
| 2023 | $939,000 | $424,000 | $1,363,000 | +9.7% |
| 2022 | $820,000 | $422,000 | $1,242,000 | +17.9% |
| 2021 | $709,000 | $344,000 | $1,053,000 | +3.7% |
| 2020 | $653,000 | $362,000 | $1,015,000 | -0.6% |
| 2019 | $713,000 | $308,000 | $1,021,000 | +8.6% |
| 2018 | $628,000 | $312,000 | $940,000 | +10.8% |
| 2017 | $580,000 | $268,000 | $848,000 | - |