















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,001 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,487 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 1.57 ac (68,310 sqft) |
| Land Frontage | 165 ft |
| Land Dimensions | 165 x 344 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-346-290 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
13774 Crescent Road
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.62 ac. (26,858 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3086586 |
| Distance: | 131 m |
3282 137a Street
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,416 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.61 ac. (26,397 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3084861 |
| Distance: | 318 m |
14092 Crescent Road
| Sold Price: | $2,580,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,802 sqft |
| Price / SqFt: | $921 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 1.09 ac. (47,567 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3071125 |
| Distance: | 588 m |
2570 138 Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104222 |
| Distance: | 1.7 km |
13923 22a Avenue
| Sold Price: | $2,233,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,458 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,982 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3106109 |
| Distance: | 2.4 km |
2372 132 Street
| Sold Price: | $2,425,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,358 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,723 sqft) |
| Days on Market: | 165 |
| MLS® Number: | R3028134 |
| Distance: | 2.5 km |
3292 136 Street
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,236 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.70 ac. (30,290 sqft) |
| Days on Market: | 172 |
| MLS® Number: | R3072891 |
| Distance: | 513 m |
13428 Crescent Road
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 3,551 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 1.01 ac. (44,000 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3119379 |
| Distance: | 824 m |
13878 30 Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,819 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,002 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126676 |
| Distance: | 895 m |
2869 138 Street
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,967 sqft |
| Price / SqFt: | $756 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.77 ac. (33,535 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3118453 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,642,000 | $173,000 | $2,815,000 | -4.0% |
| 2025 | $2,712,000 | $220,000 | $2,932,000 | -3.1% |
| 2024 | $2,792,000 | $235,000 | $3,027,000 | +5.3% |
| 2023 | $2,630,000 | $246,000 | $2,876,000 | +6.4% |
| 2022 | $2,447,000 | $256,000 | $2,703,000 | +21.9% |
| 2021 | $2,004,000 | $214,000 | $2,218,000 | +8.5% |
| 2020 | $1,820,000 | $225,000 | $2,045,000 | -23.4% |
| 2019 | $2,418,000 | $252,000 | $2,670,000 | -10.3% |
| 2018 | $2,717,000 | $261,000 | $2,978,000 | +2.3% |
| 2017 | $2,641,000 | $271,000 | $2,912,000 | - |