







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 4,406 sqft |
| 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,000 sqft) |
| Land Frontage | 51 ft |
| Land Dimensions | 51 x 98 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 8 |
| PID | 002-505-657 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
14079 77a Avenue
| Sold Price: | $1,960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,464 sqft |
| Price / SqFt: | $359 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,652 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3091997 |
| Distance: | 670 m |
8078 Redtail Court
| Sold Price: | $1,945,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,438 sqft |
| Price / SqFt: | $358 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,283 sqft) |
| Days on Market: | 225 |
| MLS® Number: | R2994191 |
| Distance: | 1.0 km |
14486 74a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,876 sqft |
| Price / SqFt: | $426 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,038 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3079251 |
| Distance: | 1.7 km |
13362 87b Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 9 |
| Floor Area: | 4,591 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,270 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122123 |
| Distance: | 1.8 km |
13185 73 Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,950 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,632 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066735 |
| Distance: | 1.9 km |
14785 68a Avenue
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,641 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3111616 |
| Distance: | 3.0 km |
14043 80 Avenue
| Asking Price: | $1,949,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,196 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111791 |
| Distance: | 442 m |
13561 79a Avenue
| Asking Price: | $2,195,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,877 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,577 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3078082 |
| Distance: | 552 m |
14169 75a Avenue
| Asking Price: | $2,288,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,512 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,402 sqft) |
| Days on Market: | 184 |
| MLS® Number: | R3070805 |
| Distance: | 1.1 km |
14185 74 Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,880 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,010 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119731 |
| Distance: | 1.3 km |
8245 144a Street
| Asking Price: | $2,300,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,280 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,499 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123210 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,028,000 | $701,000 | $1,729,000 | -7.9% |
| 2025 | $1,138,000 | $739,000 | $1,877,000 | -2.2% |
| 2024 | $1,142,000 | $777,000 | $1,919,000 | +27.6% |
| 2023 | $1,135,000 | $369,000 | $1,504,000 | +41.0% |
| 2022 | $1,008,000 | $58,600 | $1,066,600 | +35.0% |
| 2021 | $728,000 | $62,200 | $790,200 | +9.1% |
| 2020 | $670,000 | $54,100 | $724,100 | -8.9% |
| 2019 | $740,000 | $54,800 | $794,800 | +1.3% |
| 2018 | $740,000 | $44,900 | $784,900 | +22.4% |
| 2017 | $593,000 | $48,100 | $641,100 | - |