






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,020 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,901 sqft |
| Age | 73 years (1953) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,911 sqft) |
| Land Frontage | 59.91 ft |
| Land Dimensions | 18.26 x 40.13 m |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 004-292-341 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10630 138 Street
| Asking Price: | $1,200,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,794 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108896 |
| Distance: | 668 m |
11264 135a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,311 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3094203 |
| Distance: | 739 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,169,000 | $24,600 | $1,193,600 | -8.8% |
| 2025 | $1,279,000 | $30,400 | $1,309,400 | -0.5% |
| 2024 | $1,287,000 | $28,900 | $1,315,900 | -0.7% |
| 2023 | $1,299,000 | $25,800 | $1,324,800 | +12.6% |
| 2022 | $1,135,000 | $41,400 | $1,176,400 | -10.7% |
| 2021 | $1,308,000 | $10,000 | $1,318,000 | +74.2% |
| 2020 | $723,000 | $33,500 | $756,500 | -8.1% |
| 2019 | $789,000 | $33,800 | $822,800 | +13.4% |
| 2018 | $695,000 | $30,700 | $725,700 | +8.7% |
| 2017 | $643,000 | $24,400 | $667,400 | - |
14165 Park Drive
| Sold Price: | $1,108,800 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,541 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,678 sqft) |
| Days on Market: | 118 |
| MLS® Number: | R3039565 |
| Distance: | 1.1 km |
10921 142a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,291 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3063257 |
| Distance: | 1.2 km |
11074 146 Street
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,448 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3094267 |
| Distance: | 1.9 km |
14456 115 Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,204 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,449 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3075987 |
| Distance: | 2.0 km |
12981 100a Avenue
| Sold Price: | $1,025,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $513 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,260 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090531 |
| Distance: | 2.2 km |
14735 107a Avenue
| Sold Price: | $970,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,665 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3114512 |
| Distance: | 2.2 km |