







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,293 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,868 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,498 sqft) |
| Land Frontage | 45 ft |
| Land Dimensions | 45 x 78 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 025-467-123 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
13410 61 Avenue
| Sold Price: | $1,242,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107384 |
| Distance: | 515 m |
13596 60 Avenue
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,062 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3059941 |
| Distance: | 623 m |
13261 66b Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3095240 |
| Distance: | 973 m |
5911 131a Street
| Sold Price: | $1,330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,731 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3058652 |
| Distance: | 1.1 km |
6478 130 Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3073233 |
| Distance: | 1.1 km |
5883 131a Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,739 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110296 |
| Distance: | 1.2 km |
13541 60a Avenue
| Asking Price: | $1,549,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,678 sqft |
| Price / SqFt: | $579 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3103574 |
| Distance: | 478 m |
13385 60 Avenue
| Asking Price: | $1,438,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,257 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3095977 |
| Distance: | 658 m |
6049 133a Street
| Asking Price: | $1,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,699 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090374 |
| Distance: | 703 m |
13474 67 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,700 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,453 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126768 |
| Distance: | 772 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $928,000 | $447,000 | $1,375,000 | -7.8% |
| 2025 | $1,048,000 | $444,000 | $1,492,000 | -0.7% |
| 2024 | $1,058,000 | $444,000 | $1,502,000 | -5.5% |
| 2023 | $1,119,000 | $470,000 | $1,589,000 | +14.8% |
| 2022 | $958,000 | $426,000 | $1,384,000 | +28.7% |
| 2021 | $700,000 | $375,000 | $1,075,000 | +6.0% |
| 2020 | $644,000 | $370,000 | $1,014,000 | -8.2% |
| 2019 | $751,000 | $354,000 | $1,105,000 | +14.2% |
| 2018 | $619,000 | $349,000 | $968,000 | +13.2% |
| 2017 | $564,000 | $291,000 | $855,000 | - |