







































| Pricing | |
| Asking Price | $2,588,000 |
| Price per Floor SqFt | $573 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $9,447 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,515 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.46 ac (20,254 sqft) |
| Land Frontage | 135.84 ft |
| Land Dimensions | 135.84 x 149.76 ft |
| Price per Land SqFt | $127.78 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2007-Jul-03 |
| Previously Sold Price | $1,285,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,303,000 (+101.4%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-602-667 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
1688 134b Street
| Asking Price: | $2,440,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,618 sqft |
| Price / SqFt: | $528 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,937 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087059 |
| Distance: | 228 m |
1912 Laronde Drive
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,573 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,077 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094580 |
| Distance: | 837 m |
13171 15a Avenue
| Asking Price: | $2,598,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $677 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,905 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113702 |
| Distance: | 883 m |
13572 22a Avenue
| Asking Price: | $2,780,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,603 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,242 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109523 |
| Distance: | 889 m |
13785 Marine Drive
| Asking Price: | $2,495,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,880 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104370 |
| Distance: | 901 m |
13387 13a Avenue
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,757 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,686 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103130 |
| Distance: | 991 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,050,000 | $501,000 | $2,551,000 | -7.4% |
| 2025 | $2,118,000 | $636,000 | $2,754,000 | +0.4% |
| 2024 | $2,091,000 | $653,000 | $2,744,000 | -0.2% |
| 2023 | $2,076,000 | $673,000 | $2,749,000 | +12.4% |
| 2022 | $1,774,000 | $672,000 | $2,446,000 | +22.2% |
| 2021 | $1,375,000 | $627,000 | $2,002,000 | +2.8% |
| 2020 | $1,303,000 | $645,000 | $1,948,000 | -4.8% |
| 2019 | $1,391,000 | $655,000 | $2,046,000 | -5.7% |
| 2018 | $1,497,000 | $673,000 | $2,170,000 | -8.7% |
| 2017 | $1,686,000 | $691,000 | $2,377,000 | - |
Asking Price is 1.5% higher than Assessed Value (2026).