



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,084 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,570 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,231 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-831-026 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
13410 61 Avenue
| Sold Price: | $1,242,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,452 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,110 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3107384 |
| Distance: | 649 m |
6640 133 Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,662 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088840 |
| Distance: | 702 m |
13596 60 Avenue
| Sold Price: | $1,352,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,925 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,062 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3059941 |
| Distance: | 807 m |
6112 132 Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,505 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3094003 |
| Distance: | 830 m |
13330 59b Avenue
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,221 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3076329 |
| Distance: | 973 m |
6478 130 Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3073233 |
| Distance: | 1.1 km |
6524 133a Street
| Asking Price: | $1,035,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,227 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093946 |
| Distance: | 457 m |
6138 134a Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115568 |
| Distance: | 505 m |
6719 134 Street
| Asking Price: | $1,268,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,198 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,156 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114468 |
| Distance: | 739 m |
13242 67 Avenue
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,018 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112839 |
| Distance: | 835 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,100,000 | $79,300 | $1,179,300 | -8.3% |
| 2025 | $1,186,000 | $99,800 | $1,285,800 | -8.8% |
| 2024 | $1,287,000 | $123,000 | $1,410,000 | -0.7% |
| 2023 | $1,288,000 | $132,000 | $1,420,000 | +15.3% |
| 2022 | $1,110,000 | $122,000 | $1,232,000 | +37.3% |
| 2021 | $769,000 | $128,000 | $897,000 | +4.1% |
| 2020 | $723,000 | $139,000 | $862,000 | -1.9% |
| 2019 | $765,000 | $114,000 | $879,000 | +3.3% |
| 2018 | $719,000 | $132,000 | $851,000 | +7.9% |
| 2017 | $650,000 | $139,000 | $789,000 | - |