




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,472 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,246 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,712 sqft) |
| Land Frontage | 49.87 ft |
| Land Dimensions | 49.87 x 94 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 002-641-089 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
6735 133 Street
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3096492 |
| Distance: | 111 m |
13330 59b Avenue
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,060 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,221 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3076329 |
| Distance: | 1.5 km |
12920 60 Avenue
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3099920 |
| Distance: | 1.5 km |
5883 131a Street
| Sold Price: | $1,155,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,644 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,739 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3110296 |
| Distance: | 1.6 km |
7055 140a Street
| Sold Price: | $1,251,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,051 sqft |
| Price / SqFt: | $610 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,183 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3088371 |
| Distance: | 1.7 km |
6158 143 Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,448 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3059675 |
| Distance: | 2.4 km |
13242 67 Avenue
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,018 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112839 |
| Distance: | 31 m |
13095 65a Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,427 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123881 |
| Distance: | 458 m |
13076 64 Avenue
| Asking Price: | $1,335,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,427 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3087467 |
| Distance: | 702 m |
12984 64 Avenue
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 196 |
| MLS® Number: | R3066969 |
| Distance: | 822 m |
6138 134a Street
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,131 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115568 |
| Distance: | 1.1 km |
6626 Hampton Boulevard
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $185 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,175 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,573 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084051 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,033,000 | $91,300 | $1,124,300 | -8.3% |
| 2025 | $1,113,000 | $113,000 | $1,226,000 | -9.0% |
| 2024 | $1,208,000 | $139,000 | $1,347,000 | -0.7% |
| 2023 | $1,209,000 | $147,000 | $1,356,000 | +15.1% |
| 2022 | $1,044,000 | $134,000 | $1,178,000 | +49.2% |
| 2021 | $724,000 | $65,300 | $789,300 | +5.0% |
| 2020 | $680,000 | $71,800 | $751,800 | -3.3% |
| 2019 | $719,000 | $58,800 | $777,800 | +4.1% |
| 2018 | $676,000 | $71,300 | $747,300 | +11.0% |
| 2017 | $611,000 | $62,100 | $673,100 | - |