

































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,790 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,973 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,362 sqft) |
| Land Frontage | 122.85 ft |
| Land Dimensions | 122.85 x 52 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 000-674-524 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
13145 108 Avenue
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,632 sqft |
| Price / SqFt: | $498 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,714 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3071879 |
| Distance: | 415 m |
10600 Whalley Boulevard
| Sold Price: | $1,440,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,221 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,689 sqft) |
| Days on Market: | 209 |
| MLS® Number: | R3021064 |
| Distance: | 1.4 km |
11455 139a Street
| Sold Price: | $1,089,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,720 sqft |
| Price / SqFt: | $400 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,219 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3094486 |
| Distance: | 1.8 km |
10248 124a Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,974 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,280 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3045672 |
| Distance: | 2.1 km |
13160 99 Avenue
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,830 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,478 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3096670 |
| Distance: | 2.3 km |
10216 142a Street
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,914 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,281 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3115663 |
| Distance: | 2.8 km |
10938 131a Street
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,666 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,257 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111416 |
| Distance: | 148 m |
13115 107a Avenue
| Asking Price: | $1,240,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,270 sqft |
| Price / SqFt: | $546 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,160 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098490 |
| Distance: | 535 m |
10579 132 Street
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,794 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,724 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3076979 |
| Distance: | 895 m |
13762 112 Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,904 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,296 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101877 |
| Distance: | 1.3 km |
12930 Old Yale Road
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,950 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,326 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102753 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,148,000 | $299,000 | $1,447,000 | -7.1% |
| 2025 | $1,236,000 | $321,000 | $1,557,000 | +1.4% |
| 2024 | $1,194,000 | $341,000 | $1,535,000 | -5.5% |
| 2023 | $1,285,000 | $340,000 | $1,625,000 | +10.4% |
| 2022 | $1,122,000 | $350,000 | $1,472,000 | +38.1% |
| 2021 | $765,000 | $301,000 | $1,066,000 | +6.5% |
| 2020 | $682,000 | $319,000 | $1,001,000 | -2.8% |
| 2019 | $759,000 | $271,000 | $1,030,000 | +7.2% |
| 2018 | $682,000 | $279,000 | $961,000 | +8.1% |
| 2017 | $648,000 | $241,000 | $889,000 | - |