







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,830 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,445 sqft |
| Age | 51 years (1975) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,996 sqft) |
| Land Frontage | 90 ft |
| Land Dimensions | 90 x 122.1 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-140-185 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,692,000 | $141,000 | $1,833,000 | -17.0% |
| 2025 | $2,034,000 | $174,000 | $2,208,000 | -6.7% |
| 2024 | $2,122,000 | $244,000 | $2,366,000 | +1.9% |
| 2023 | $2,066,000 | $255,000 | $2,321,000 | +12.5% |
| 2022 | $1,810,000 | $253,000 | $2,063,000 | +27.0% |
| 2021 | $1,412,000 | $213,000 | $1,625,000 | +9.7% |
| 2020 | $1,290,000 | $191,000 | $1,481,000 | -5.4% |
| 2019 | $1,367,000 | $198,000 | $1,565,000 | -13.1% |
| 2018 | $1,580,000 | $221,000 | $1,801,000 | +1.5% |
| 2017 | $1,548,000 | $227,000 | $1,775,000 | - |
13031 14a Avenue
| Sold Price: | $2,088,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,915 sqft |
| Price / SqFt: | $716 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,084 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3092413 |
| Distance: | 278 m |
12978 15a Avenue
| Sold Price: | $2,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,495 sqft |
| Price / SqFt: | $608 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,356 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095418 |
| Distance: | 467 m |
13197 Amble Greene Close
| Sold Price: | $1,905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,798 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,547 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3084342 |
| Distance: | 687 m |
13247 17a Avenue
| Sold Price: | $1,940,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,892 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,282 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3111689 |
| Distance: | 689 m |
1669 133a Street
| Sold Price: | $1,980,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,021 sqft |
| Price / SqFt: | $655 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,408 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3082566 |
| Distance: | 732 m |
13416 17 Avenue
| Sold Price: | $1,895,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,077 sqft |
| Price / SqFt: | $616 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3083838 |
| Distance: | 857 m |
1339 132b Street
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,716 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,506 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110251 |
| Distance: | 230 m |
13259 14 Avenue
| Asking Price: | $2,075,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,314 sqft |
| Price / SqFt: | $626 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,831 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129504 |
| Distance: | 233 m |
1520 132b Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,109 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,315 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125980 |
| Distance: | 395 m |
12923 14a Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $466 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,509 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117410 |
| Distance: | 480 m |