



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,564 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,246 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,427 sqft) |
| Land Frontage | 35 ft |
| Land Dimensions | 35 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-934-704 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,007,000 | $77,500 | $1,084,500 | -8.3% |
| 2025 | $1,086,000 | $97,100 | $1,183,100 | -8.9% |
| 2024 | $1,178,000 | $120,000 | $1,298,000 | -0.8% |
| 2023 | $1,179,000 | $129,000 | $1,308,000 | +14.9% |
| 2022 | $1,019,000 | $119,000 | $1,138,000 | +38.8% |
| 2021 | $706,000 | $114,000 | $820,000 | +4.6% |
| 2020 | $663,000 | $121,000 | $784,000 | -2.2% |
| 2019 | $702,000 | $100,000 | $802,000 | +3.4% |
| 2018 | $660,000 | $116,000 | $776,000 | +8.2% |
| 2017 | $597,000 | $120,000 | $717,000 | - |
6478 130 Street
| Sold Price: | $1,380,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,197 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3073233 |
| Distance: | 166 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263103941/83dcefb7.jpeg)
12958 65a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,943 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,051 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3082314 |
| Distance: | 249 m |
13261 66b Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $490 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,712 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3095240 |
| Distance: | 458 m |
6691 129 Street
| Sold Price: | $1,062,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,186 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3074341 |
| Distance: | 475 m |
6640 133 Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,662 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088840 |
| Distance: | 475 m |
6735 133 Street
| Sold Price: | $935,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,310 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3096492 |
| Distance: | 545 m |
13095 65a Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,427 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3123881 |
| Distance: | 0 m |
13076 64 Avenue
| Asking Price: | $1,335,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,730 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,427 sqft) |
| Days on Market: | 110 |
| MLS® Number: | R3087467 |
| Distance: | 314 m |
12984 64 Avenue
| Asking Price: | $1,199,890 |
| Listing Date: | 2025-Nov-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,560 sqft |
| Price / SqFt: | $469 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,201 sqft) |
| Days on Market: | 199 |
| MLS® Number: | R3066969 |
| Distance: | 374 m |