































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,483 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,317 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,050 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 119x109 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-12 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 002-019-825 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
13166 73 Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,030 sqft |
| Price / SqFt: | $409 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,771 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3090820 |
| Distance: | 319 m |
13142 69a Avenue
| Sold Price: | $1,815,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,653 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,316 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3082951 |
| Distance: | 523 m |
12655 67b Avenue
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,164 sqft |
| Price / SqFt: | $327 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,435 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3068613 |
| Distance: | 1.1 km |
7663 127 Street
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,730 sqft |
| Price / SqFt: | $550 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,222 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3102921 |
| Distance: | 1.2 km |
12567 66 Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,349 sqft |
| Price / SqFt: | $424 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,438 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3093154 |
| Distance: | 1.5 km |
6340 128 Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,142 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,838 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3082895 |
| Distance: | 1.8 km |
7143 130 Street
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,809 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,253 sqft) |
| Days on Market: | 166 |
| MLS® Number: | R3074013 |
| Distance: | 153 m |
6735 130a Street
| Asking Price: | $1,606,500 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,751 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118307 |
| Distance: | 916 m |
6753 134a Street
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,850 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123402 |
| Distance: | 1.2 km |
12458 74 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,010 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,910 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3080058 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,141,000 | $556,000 | $1,697,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,230,000 | $550,000 | $1,780,000 | -5.5% |
| 2024 | $1,334,000 | $549,000 | $1,883,000 | -1.6% |
| 2023 | $1,335,000 | $578,000 | $1,913,000 | +13.7% |
| 2022 | $1,150,000 | $532,000 | $1,682,000 | +33.2% |
| 2021 | $797,000 | $466,000 | $1,263,000 | +5.2% |
| 2020 | $748,000 | $453,000 | $1,201,000 | -1.5% |
| 2019 | $792,000 | $427,000 | $1,219,000 | +4.6% |
| 2018 | $744,000 | $421,000 | $1,165,000 | +14.4% |
| 2017 | $673,000 | $345,000 | $1,018,000 | - |