This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,077 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,000 sqft |
| Age | 68 years (1958) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,260 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 000-733-831 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
10142 128a Street
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,715 sqft) |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3051280 |
| Distance: | 256 m |
13134 99a Avenue
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,844 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,988 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3032171 |
| Distance: | 419 m |
12895 98a Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,227 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,173 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3078628 |
| Distance: | 479 m |
9865 128a Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,191 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3106750 |
| Distance: | 528 m |
12657 98 Avenue
| Sold Price: | $1,002,500 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,232 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114137 |
| Distance: | 849 m |
10098 Park Drive
| Sold Price: | $1,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,695 sqft |
| Price / SqFt: | $619 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,422 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3066861 |
| Distance: | 889 m |
13115 100a Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,018 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,613 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3115888 |
| Distance: | 282 m |
9923 Semiahmoo Road
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,106 sqft |
| Price / SqFt: | $569 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,220 sqft) |
| Days on Market: | 204 |
| MLS® Number: | R3064808 |
| Distance: | 381 m |
12919 98a Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $500 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,158 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3090641 |
| Distance: | 465 m |
9974 127b Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112931 |
| Distance: | 489 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,230,000 | $30,200 | $1,260,200 | -6.5% |
| 2025 | $1,312,000 | $36,100 | $1,348,100 | +0.4% |
| 2024 | $1,308,000 | $34,300 | $1,342,300 | -1.4% |
| 2023 | $1,327,000 | $35,000 | $1,362,000 | +13.3% |
| 2022 | $1,166,000 | $35,900 | $1,201,900 | +36.3% |
| 2021 | $838,000 | $44,100 | $882,100 | +8.0% |
| 2020 | $779,000 | $38,100 | $817,100 | -4.8% |
| 2019 | $816,000 | $42,100 | $858,100 | +4.2% |
| 2018 | $780,000 | $43,700 | $823,700 | +7.0% |
| 2017 | $724,000 | $46,000 | $770,000 | - |