This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,019 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,943 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,051 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 000-793-337 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents
12945 64 Avenue
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,723 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3106032 |
| Distance: | 223 m |
6691 129 Street
| Sold Price: | $1,062,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,186 sqft |
| Price / SqFt: | $486 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,133 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3074341 |
| Distance: | 363 m |
13258 65b Avenue
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,812 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,562 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3111960 |
| Distance: | 636 m |
13277 64a Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,820 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,563 sqft) |
| Days on Market: | 74 |
| MLS® Number: | R3098949 |
| Distance: | 670 m |
13288 64a Avenue
| Sold Price: | $1,005,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $620 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,921 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073771 |
| Distance: | 698 m |
6640 133 Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $590 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,662 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3088840 |
| Distance: | 714 m |
13095 65a Avenue
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,246 sqft |
| Price / SqFt: | $556 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,427 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3123881 |
| Distance: | 249 m |
6626 Hampton Boulevard
| Asking Price: | $1,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | $185 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,175 sqft |
| Price / SqFt: | $574 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,573 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084051 |
| Distance: | 642 m |
13242 67 Avenue
| Asking Price: | $975,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,018 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112839 |
| Distance: | 679 m |
6524 133a Street
| Asking Price: | $1,035,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,118 sqft |
| Price / SqFt: | $489 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,227 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3093946 |
| Distance: | 789 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,138,000 | $64,100 | $1,202,100 | -8.2% |
| 2025 | $1,227,000 | $82,000 | $1,309,000 | -8.6% |
| 2024 | $1,331,000 | $101,000 | $1,432,000 | -0.6% |
| 2023 | $1,332,000 | $109,000 | $1,441,000 | +20.1% |
| 2022 | $1,147,000 | $53,100 | $1,200,100 | +41.0% |
| 2021 | $795,000 | $56,100 | $851,100 | +5.3% |
| 2020 | $747,000 | $61,000 | $808,000 | -3.9% |
| 2019 | $790,000 | $50,700 | $840,700 | +4.7% |
| 2018 | $743,000 | $60,300 | $803,300 | +9.1% |
| 2017 | $672,000 | $64,000 | $736,000 | - |