







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,012 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,863 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.16 ac (7,113 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-138-409 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,183,000 | $38,900 | $1,221,900 | -7.9% |
| 2025 | $1,278,000 | $49,000 | $1,327,000 | -2.9% |
| 2024 | $1,291,000 | $75,000 | $1,366,000 | +1.9% |
| 2023 | $1,263,000 | $77,900 | $1,340,900 | +15.9% |
| 2022 | $1,075,000 | $81,800 | $1,156,800 | +30.4% |
| 2021 | $815,000 | $71,900 | $886,900 | +3.2% |
| 2020 | $792,000 | $67,400 | $859,400 | -5.8% |
| 2019 | $842,000 | $70,600 | $912,600 | -1.3% |
| 2018 | $851,000 | $73,800 | $924,800 | +1.2% |
| 2017 | $837,000 | $77,000 | $914,000 | - |
1339 163 Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,676 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,510 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3074873 |
| Distance: | 144 m |
16057 10a Avenue
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,074 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,189 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3111629 |
| Distance: | 763 m |
885 165 Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,235 sqft |
| Price / SqFt: | $582 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,330 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3107095 |
| Distance: | 966 m |
1518 Parker Place
| Sold Price: | $1,097,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,059 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,789 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3053495 |
| Distance: | 1.2 km |
905 Habgood Street
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,744 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,118 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3089771 |
| Distance: | 1.2 km |
832 Stevens Street
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,648 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3091562 |
| Distance: | 1.2 km |
1285 163a Street
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,690 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,047 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110758 |
| Distance: | 57 m |
16347 12 Avenue
| Asking Price: | $1,368,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,671 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,049 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077146 |
| Distance: | 265 m |
1143 163b Street
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,786 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,112 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105540 |
| Distance: | 397 m |
1055 163a Street
| Asking Price: | $1,390,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,119 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124795 |
| Distance: | 542 m |
15980 Thrift Avenue
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,860 sqft |
| Price / SqFt: | $591 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,368 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096251 |
| Distance: | 693 m |
1071 King George Boulevard
| Asking Price: | $1,158,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,470 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,099 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115265 |
| Distance: | 715 m |