



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,710 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,224 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,569 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 126 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-324-199 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263106073/83dcefb7.jpeg)
12523 99 Avenue
| Sold Price: | $975,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,234 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,522 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3084446 |
| Distance: | 760 m |
13137 99th Avenue
| Sold Price: | $1,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,579 sqft |
| Price / SqFt: | $434 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3100196 |
| Distance: | 894 m |
12420 96 Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,985 sqft |
| Price / SqFt: | $504 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,366 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3094206 |
| Distance: | 1.4 km |
11875 99a Avenue
| Sold Price: | $1,046,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,636 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,852 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3102498 |
| Distance: | 1.9 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263140328/83dcefb7.jpeg)
9306 133a Street
| Sold Price: | $900,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,410 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,776 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3118701 |
| Distance: | 2.1 km |
11585 Bailey Crescent
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,849 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3068178 |
| Distance: | 2.5 km |
9974 127b Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3112931 |
| Distance: | 425 m |
9893 132 Street
| Asking Price: | $1,098,800 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,462 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,871 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125829 |
| Distance: | 1.0 km |
10055 122 Street
| Asking Price: | $1,108,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,625 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,560 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109293 |
| Distance: | 1.2 km |
12234 99a Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123150 |
| Distance: | 1.2 km |
9810 121 Street
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,334 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,296 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125030 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,136,000 | $47,300 | $1,183,300 | -2.2% |
| 2025 | $1,150,000 | $59,800 | $1,209,800 | -6.0% |
| 2024 | $1,202,000 | $85,100 | $1,287,100 | +2.6% |
| 2023 | $1,161,000 | $93,900 | $1,254,900 | +5.4% |
| 2022 | $1,093,000 | $98,000 | $1,191,000 | +31.9% |
| 2021 | $810,000 | $93,100 | $903,100 | +7.3% |
| 2020 | $760,000 | $81,500 | $841,500 | -4.0% |
| 2019 | $794,000 | $83,000 | $877,000 | +3.8% |
| 2018 | $758,000 | $87,200 | $845,200 | +8.9% |
| 2017 | $685,000 | $91,300 | $776,300 | - |