














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,247 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,339 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,780 sqft) |
| Land Frontage | 128 ft |
| Land Dimensions | 128 x 193 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-600-512 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12579 26 Avenue
| Asking Price: | $2,748,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,485 sqft |
| Price / SqFt: | $789 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,806 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3106053 |
| Distance: | 505 m |
2842 130 Street
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,344 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.75 ac. (32,476 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117101 |
| Distance: | 578 m |
2333 133a Street
| Asking Price: | $2,470,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,324 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (13,939 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111704 |
| Distance: | 1.6 km |
1834 Ocean Park Road
| Asking Price: | $2,188,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,513 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,060 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109817 |
| Distance: | 2.0 km |
1912 Laronde Drive
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,573 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,077 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094580 |
| Distance: | 2.0 km |
2800 Bayview Street
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,570 sqft |
| Price / SqFt: | $536 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,047 sqft) |
| Days on Market: | 280 |
| MLS® Number: | R3024460 |
| Distance: | 645 m |
12851 25 Avenue
| Sold Price: | $1,912,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,944 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3046099 |
| Distance: | 658 m |
2065 132a Street
| Sold Price: | $2,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,721 sqft |
| Price / SqFt: | $618 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,026 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3084190 |
| Distance: | 1.8 km |
13422 20a Avenue
| Sold Price: | $2,659,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,211 sqft |
| Price / SqFt: | $510 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,592 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3010549 |
| Distance: | 2.1 km |
2278 137 Street
| Sold Price: | $2,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,321 sqft |
| Price / SqFt: | $687 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,719 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3109686 |
| Distance: | 2.2 km |
2570 138 Street
| Sold Price: | $2,180,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,066 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3104222 |
| Distance: | 2.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,882,000 | $89,500 | $1,971,500 | -3.6% |
| 2025 | $1,932,000 | $114,000 | $2,046,000 | -3.0% |
| 2024 | $1,989,000 | $121,000 | $2,110,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,874,000 | $127,000 | $2,001,000 | +6.5% |
| 2022 | $1,745,000 | $133,000 | $1,878,000 | +43.5% |
| 2021 | $1,197,000 | $112,000 | $1,309,000 | +8.5% |
| 2020 | $1,088,000 | $119,000 | $1,207,000 | -23.5% |
| 2019 | $1,445,000 | $133,000 | $1,578,000 | -10.5% |
| 2018 | $1,624,000 | $140,000 | $1,764,000 | +2.1% |
| 2017 | $1,578,000 | $149,000 | $1,727,000 | - |