





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,881 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,431 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,840 sqft) |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 121 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-363-343 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,016,000 | $146,000 | $1,162,000 | -9.6% |
| 2025 | $1,102,000 | $183,000 | $1,285,000 | -1.8% |
| 2024 | $1,110,000 | $199,000 | $1,309,000 | -1.6% |
| 2023 | $1,121,000 | $209,000 | $1,330,000 | +11.5% |
| 2022 | $966,000 | $227,000 | $1,193,000 | +25.4% |
| 2021 | $760,000 | $191,000 | $951,000 | +3.3% |
| 2020 | $722,000 | $199,000 | $921,000 | -10.8% |
| 2019 | $809,000 | $223,000 | $1,032,000 | -6.4% |
| 2018 | $868,000 | $234,000 | $1,102,000 | +0.8% |
| 2017 | $850,000 | $243,000 | $1,093,000 | - |
12616 26a Avenue
| Sold Price: | $1,494,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,200 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,104 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3089524 |
| Distance: | 349 m |
2426 125a Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,644 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110365 |
| Distance: | 793 m |
1421 129a Street
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,052 sqft |
| Price / SqFt: | $595 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3073165 |
| Distance: | 2.8 km |
1988 140 Street
| Sold Price: | $1,265,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3034516 |
| Distance: | 3.0 km |
14076 19a Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,978 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,113 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3100940 |
| Distance: | 3.2 km |
1410 Bergstrom Road
| Sold Price: | $1,170,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,203 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3079963 |
| Distance: | 3.3 km |
2725 Gordon Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,742 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097074 |
| Distance: | 898 m |
12986 20 Avenue
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,096 sqft |
| Price / SqFt: | $644 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,433 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3060273 |
| Distance: | 1.7 km |
1941 127a Street
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,250 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,719 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3090721 |
| Distance: | 1.7 km |
12680 16 Avenue
| Asking Price: | $1,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,994 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3082682 |
| Distance: | 2.4 km |
13317 15b Avenue
| Asking Price: | $1,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,590 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,679 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090918 |
| Distance: | 2.7 km |