






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,071 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,335 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (5,000 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-253-372 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,263,000 | $361,000 | $1,624,000 | +15.2% |
| 2025 | $1,386,000 | $23,500 | $1,409,500 | -4.0% |
| 2024 | $1,446,000 | $22,300 | $1,468,300 | +2.1% |
| 2023 | $1,408,000 | $30,600 | $1,438,600 | +13.9% |
| 2022 | $1,233,000 | $29,700 | $1,262,700 | +28.0% |
| 2021 | $963,000 | $23,800 | $986,800 | +9.5% |
| 2020 | $879,000 | $21,900 | $900,900 | -5.7% |
| 2019 | $932,000 | $23,400 | $955,400 | -13.2% |
| 2018 | $1,077,000 | $23,600 | $1,100,600 | +2.0% |
| 2017 | $1,055,000 | $23,600 | $1,078,600 | - |
1711 126 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3070533 |
| Distance: | 357 m |
12576 18 Avenue
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,506 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3076301 |
| Distance: | 520 m |
1425 129b Street
| Sold Price: | $1,928,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,526 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3070106 |
| Distance: | 636 m |
12432 20 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,023 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3086099 |
| Distance: | 1.1 km |
13197 Amble Greene Close
| Sold Price: | $1,905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,798 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,547 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3084342 |
| Distance: | 1.1 km |
2235 Harbourgreene Drive
| Sold Price: | $2,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,783 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,017 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3083138 |
| Distance: | 1.5 km |
12641 15 Avenue
| Asking Price: | $2,274,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,335 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,000 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127685 |
| Distance: | 0 m |
1830 126 Street
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,899 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116631 |
| Distance: | 588 m |
2085 Ocean Forest Drive
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,073 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125025 |
| Distance: | 1.2 km |
12411 Ocean Breeze Place
| Asking Price: | $1,839,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $725 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,676 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3092567 |
| Distance: | 1.3 km |
1833 133a Street
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,539 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,113 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095109 |
| Distance: | 1.5 km |
13201 23a Avenue
| Asking Price: | $2,180,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,081 sqft |
| Price / SqFt: | $1,048 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.47 ac. (20,386 sqft) |
| Days on Market: | 185 |
| MLS® Number: | R3070251 |
| Distance: | 2.0 km |