




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,900 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,088 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,937 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-14 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-919-023 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
12627 58 Avenue
| Asking Price: | $998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,088 sqft |
| Price / SqFt: | $478 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,937 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123774 |
| Distance: | 0 m |
12991 59 Avenue
| Asking Price: | $1,195,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $577 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,381 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109737 |
| Distance: | 770 m |
12201 Northpark Crescent
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,023 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,564 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121435 |
| Distance: | 1.0 km |
12905 65 Avenue
| Asking Price: | $1,110,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,189 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090602 |
| Distance: | 1.5 km |
12946 66a Avenue
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,054 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,481 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3104800 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,105,000 | $48,300 | $1,153,300 | -7.9% |
| 2025 | $1,191,000 | $61,500 | $1,252,500 | -8.5% |
| 2024 | $1,292,000 | $77,300 | $1,369,300 | -0.6% |
| 2023 | $1,293,000 | $84,900 | $1,377,900 | +15.4% |
| 2022 | $1,114,000 | $79,700 | $1,193,700 | +38.5% |
| 2021 | $778,000 | $83,700 | $861,700 | +3.4% |
| 2020 | $743,000 | $90,600 | $833,600 | -1.0% |
| 2019 | $768,000 | $74,200 | $842,200 | +1.7% |
| 2018 | $745,000 | $83,000 | $828,000 | +11.8% |
| 2017 | $653,000 | $87,400 | $740,400 | - |
12356 56 Avenue
| Sold Price: | $1,251,100 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,532 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,648 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3034278 |
| Distance: | 698 m |
12920 60 Avenue
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,475 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,713 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3099920 |
| Distance: | 718 m |
12978 61 Avenue
| Sold Price: | $1,085,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,730 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,104 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3083823 |
| Distance: | 894 m |
13256 60 Avenue
| Sold Price: | $1,132,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,636 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,115 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3063998 |
| Distance: | 1.4 km |
12945 64 Avenue
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,723 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3106032 |
| Distance: | 1.4 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263103941/83dcefb7.jpeg)
12958 65a Avenue
| Sold Price: | $1,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,943 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,051 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3082314 |
| Distance: | 1.6 km |