







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,166 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,200 sqft |
| Age | 62 years (1964) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,104 sqft) |
| Land Frontage | 118.9 ft |
| Land Dimensions | 118.9 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-771-280 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
2660 127 Street
| Sold Price: | $1,485,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $724 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,524 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3094433 |
| Distance: | 222 m |
12724 28 Avenue
| Sold Price: | $1,198,800 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,431 sqft |
| Price / SqFt: | $493 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,840 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107678 |
| Distance: | 349 m |
12751 27a Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,353 sqft |
| Price / SqFt: | $701 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,488 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3101631 |
| Distance: | 366 m |
2426 125a Street
| Sold Price: | $1,375,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,644 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110365 |
| Distance: | 481 m |
12337 Seacrest Drive
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,652 sqft |
| Price / SqFt: | $613 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,196 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3097693 |
| Distance: | 649 m |
2325 124 Street
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,655 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3078035 |
| Distance: | 812 m |
12665 24a Avenue
| Asking Price: | $1,626,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,356 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098831 |
| Distance: | 382 m |
2722 Bayview Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,932 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,773 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122800 |
| Distance: | 587 m |
2725 Gordon Avenue
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,217 sqft |
| Price / SqFt: | $631 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,742 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097074 |
| Distance: | 672 m |
12272 Agar Street
| Asking Price: | $1,795,000 |
| Listing Date: | 2026-May-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $702 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,983 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121697 |
| Distance: | 843 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,500,000 | $56,800 | $1,556,800 | -8.3% |
| 2025 | $1,626,000 | $72,500 | $1,698,500 | -2.4% |
| 2024 | $1,638,000 | $103,000 | $1,741,000 | -1.4% |
| 2023 | $1,655,000 | $110,000 | $1,765,000 | +15.1% |
| 2022 | $1,423,000 | $111,000 | $1,534,000 | +26.2% |
| 2021 | $1,119,000 | $96,100 | $1,215,100 | +5.6% |
| 2020 | $1,063,000 | $88,100 | $1,151,100 | -10.4% |
| 2019 | $1,192,000 | $93,300 | $1,285,300 | -7.1% |
| 2018 | $1,279,000 | $105,000 | $1,384,000 | +1.7% |
| 2017 | $1,252,000 | $109,000 | $1,361,000 | - |