






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,175 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,394 sqft |
| Age | 31 years (1995) |
| Land |
| Land Size | 0.22 ac (9,627 sqft) |
| Land Frontage | 71.41 ft |
| Land Dimensions | 71.41 x 159.76 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-992-808 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
1711 126 Street
| Sold Price: | $1,775,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,684 sqft |
| Price / SqFt: | $661 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,106 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3070533 |
| Distance: | 167 m |
12688 18a Avenue
| Sold Price: | $1,590,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,785 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,164 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3095618 |
| Distance: | 258 m |
1908 Ocean Wind Drive
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,304 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3115972 |
| Distance: | 313 m |
12432 20 Avenue
| Sold Price: | $1,706,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,023 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3086099 |
| Distance: | 572 m |
2072 128 Street
| Sold Price: | $1,792,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,916 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,105 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3050253 |
| Distance: | 734 m |
2052 128a Street
| Sold Price: | $1,990,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,659 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,102 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3095134 |
| Distance: | 791 m |
12710 19 Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,780 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120381 |
| Distance: | 355 m |
1959 Ocean Wind Drive
| Asking Price: | $1,797,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,256 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,108 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117052 |
| Distance: | 422 m |
1542 128 Street
| Asking Price: | $1,610,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,815 sqft |
| Price / SqFt: | $572 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,193 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115470 |
| Distance: | 669 m |
2110 Indian Fort Drive
| Asking Price: | $2,230,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,140 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,483 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3095071 |
| Distance: | 843 m |
1516 129a Street
| Asking Price: | $2,199,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,598 sqft |
| Price / SqFt: | $611 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,472 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123404 |
| Distance: | 917 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,569,000 | $397,000 | $1,966,000 | -2.8% |
| 2025 | $1,620,000 | $403,000 | $2,023,000 | +0.3% |
| 2024 | $1,631,000 | $386,000 | $2,017,000 | -0.1% |
| 2023 | $1,619,000 | $400,000 | $2,019,000 | +15.8% |
| 2022 | $1,343,000 | $401,000 | $1,744,000 | +19.9% |
| 2021 | $1,064,000 | $391,000 | $1,455,000 | +1.5% |
| 2020 | $1,070,000 | $363,000 | $1,433,000 | -3.3% |
| 2019 | $1,118,000 | $364,000 | $1,482,000 | -8.0% |
| 2018 | $1,211,000 | $399,000 | $1,610,000 | -0.9% |
| 2017 | $1,238,000 | $387,000 | $1,625,000 | - |