



























| Asking Price | $1,398,600 |
| Price per Floor SqFt | $603 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $4,866 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,318 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,775 sqft) |
| Land Frontage | 83.57 ft |
| Land Dimensions | 83.57 x 105.feet |
| Price per Land SqFt | $159.38 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2014-Feb-18 |
| Previously Sold Price | $385,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,013,600 (+263.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-143-190 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
10216 124 Street
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,484 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,824 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3118983 |
| Distance: | 56 m |
10055 122 Street
| Asking Price: | $1,108,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,625 sqft |
| Price / SqFt: | $422 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,560 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109293 |
| Distance: | 537 m |
10366 127 Street
| Asking Price: | $1,270,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,480 sqft |
| Price / SqFt: | $512 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,606 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3059855 |
| Distance: | 633 m |
12234 99a Avenue
| Asking Price: | $1,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,016 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123150 |
| Distance: | 691 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,133,000 | $104,000 | $1,237,000 | -3.4% |
| 2025 | $1,146,000 | $134,000 | $1,280,000 | +3.4% |
| 2024 | $1,198,000 | $39,900 | $1,237,900 | +3.4% |
| 2023 | $1,157,000 | $39,900 | $1,196,900 | +6.0% |
| 2022 | $1,088,000 | $41,200 | $1,129,200 | +31.8% |
| 2021 | $807,000 | $49,700 | $856,700 | +7.0% |
| 2020 | $757,000 | $43,500 | $800,500 | -4.5% |
| 2019 | $790,000 | $48,300 | $838,300 | +4.2% |
| 2018 | $754,000 | $50,400 | $804,400 | +9.4% |
| 2017 | $683,000 | $52,500 | $735,500 | - |
Asking Price is 13.1% higher than Assessed Value (2026).