




























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,203 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-663-986 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#102 16612 18a Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,299 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3111173 |
| Distance: | 16 m |
#101 16613 18a Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,289 sqft |
| Price / SqFt: | $567 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3124321 |
| Distance: | 36 m |
#102 16623 18a Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3087181 |
| Distance: | 43 m |
#102 16633 18a Avenue
| Asking Price: | $1,269,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,058 sqft |
| Price / SqFt: | $617 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126046 |
| Distance: | 46 m |
#101 1810 165a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 105 |
| MLS® Number: | R3088733 |
| Distance: | 50 m |
#102 1810 165a Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,212 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,600 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3086438 |
| Distance: | 58 m |
#101 16622 18a Avenue
| Sold Price: | $1,298,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,203 sqft |
| Price / SqFt: | $589 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3085050 |
| Distance: | 0 m |
#102 16649 18a Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,007 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3077521 |
| Distance: | 62 m |
#101 1820 165a Street
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,861 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3073516 |
| Distance: | 69 m |
#35 1871 165a Street
| Sold Price: | $1,229,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $523 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086761 |
| Distance: | 211 m |
16722 16 Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,545 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079873 |
| Distance: | 520 m |
16511 21 Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,079 sqft |
| Price / SqFt: | $592 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,436 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3034457 |
| Distance: | 647 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $835,000 | $332,000 | $1,167,000 | - |