







This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,405 sqft |
| Age |
| 39 years (1987) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 010-265-872 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#114 15300 17 Avenue
| Sold Price: | $490,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | $638 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,421 sqft |
| Price / SqFt: | $345 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3090453 |
| Distance: | 0 m |
#205 1576 Merklin Street
| Sold Price: | $475,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | $466 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,166 sqft |
| Price / SqFt: | $407 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 91 |
| MLS® Number: | R3061276 |
| Distance: | 240 m |
#205 1787 154 Street
| Sold Price: | $575,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $485 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,082 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3087337 |
| Distance: | 247 m |
#207 1787 154 Street
| Sold Price: | $585,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,079 sqft |
| Price / SqFt: | $542 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3092131 |
| Distance: | 247 m |
#205 1531 Merklin Street
| Sold Price: | $390,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $483 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,126 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3062384 |
| Distance: | 271 m |
#106 1533 Best Street
| Sold Price: | $515,000 |
| Sold Date: | 2026-May-24 |
| Maint. Fee: | $511 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,087 sqft |
| Price / SqFt: | $474 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3120481 |
| Distance: | 314 m |
#110 15300 17 Avenue
| Asking Price: | $549,900 |
| Listing Date: | 2025-May-12 |
| Maint. Fee: | $632 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,405 sqft |
| Price / SqFt: | $391 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 379 |
| MLS® Number: | R3002303 |
| Distance: | 0 m |
#109 15270 17 Avenue
| Asking Price: | $533,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,306 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107813 |
| Distance: | 62 m |
#107 15299 17a Avenue
| Asking Price: | $564,900 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $523 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,144 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3124584 |
| Distance: | 196 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $525,000 | $106,000 | $631,000 | -5.0% |
| 2025 | $553,000 | $111,000 | $664,000 | +0.2% |
| 2024 | $552,000 | $111,000 | $663,000 | +3.1% |
| 2023 | $535,000 | $108,000 | $643,000 | +19.7% |
| 2022 | $421,000 | $116,000 | $537,000 | +16.2% |
| 2021 | $0 | $462,000 | $462,000 | +0.2% |
| 2020 | $359,000 | $102,000 | $461,000 | -8.2% |
| 2019 | $396,000 | $106,000 | $502,000 | +13.8% |
| 2018 | $335,000 | $106,000 | $441,000 | +33.6% |
| 2017 | $218,000 | $112,000 | $330,000 | - |