| Pricing | |
| Asking Price | $1,299,000 |
| Price per Floor SqFt | $967 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,169 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,344 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,440 sqft) |
| Land Frontage | 62 ft |
| Land Dimensions | 62 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $174.60 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-142-583 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted North Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
14366 101 Avenue
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,632 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,474 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3113919 |
| Distance: | 146 m |
14523 104a Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,104 sqft |
| Price / SqFt: | $1,267 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,903 sqft) |
| Days on Market: | 202 |
| MLS® Number: | R3063845 |
| Distance: | 737 m |
14741 101a Avenue
| Asking Price: | $998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,330 sqft |
| Price / SqFt: | $750 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,592 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3124510 |
| Distance: | 752 m |
10618 140 Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,480 sqft |
| Price / SqFt: | $912 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.44 ac. (19,035 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3121766 |
| Distance: | 1.2 km |
10852 140 Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,150 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,327 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118012 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,244,000 | $22,500 | $1,266,500 | -8.1% |
| 2025 | $1,352,000 | $25,700 | $1,377,700 | -1.3% |
| 2024 | $1,370,000 | $25,200 | $1,395,200 | -5.1% |
| 2023 | $1,444,000 | $26,600 | $1,470,600 | +19.2% |
| 2022 | $1,204,000 | $29,700 | $1,233,700 | +41.5% |
| 2021 | $843,000 | $28,900 | $871,900 | +2.1% |
| 2020 | $822,000 | $32,200 | $854,200 | -3.9% |
| 2019 | $856,000 | $32,600 | $888,600 | +12.8% |
| 2018 | $753,000 | $34,600 | $787,600 | +11.9% |
| 2017 | $664,000 | $39,700 | $703,700 | - |
Asking Price is 2.6% higher than Assessed Value (2026).