







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 707 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-25 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 032-646-011 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#106 15353 17 Avenue
| Sold Price: | $525,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | $351 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 706 sqft |
| Price / SqFt: | $744 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3116970 |
| Distance: | 0 m |
#302 15336 17a Avenue
| Sold Price: | $518,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $317 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 733 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3046954 |
| Distance: | 77 m |
#209 15368 16a Avenue
| Sold Price: | $540,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 878 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3096818 |
| Distance: | 180 m |
#305 15265 17a Avenue
| Sold Price: | $457,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | $475 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 826 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3056074 |
| Distance: | 193 m |
#306 1526 George Street
| Sold Price: | $315,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | $499 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 847 sqft |
| Price / SqFt: | $372 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3077036 |
| Distance: | 408 m |
#1201 1455 George Street
| Sold Price: | $645,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 880 sqft |
| Price / SqFt: | $733 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3066253 |
| Distance: | 575 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $414,000 | $138,000 | $552,000 | - |