
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $2,518 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,250 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-06 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Ground Level Unit |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 026-981-599 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#417 15385 101a Avenue
| Sold Price: | $635,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $554 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,151 sqft |
| Price / SqFt: | $552 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3098196 |
| Distance: | 0 m |
#202 15388 101 Avenue
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $396 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,113 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3092431 |
| Distance: | 240 m |
#114 15220 Guildford Drive
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | $560 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,214 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3098451 |
| Distance: | 940 m |
#106 9962 148 Street
| Sold Price: | $550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,234 sqft |
| Price / SqFt: | $446 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3102471 |
| Distance: | 1.2 km |
#103 9962 148 Street
| Sold Price: | $600,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | $421 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,271 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3075240 |
| Distance: | 1.2 km |
#109 9650 148 Street
| Sold Price: | $579,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | $533 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,168 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3086893 |
| Distance: | 1.5 km |
#318 10180 153 Street
| Asking Price: | $669,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,158 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090809 |
| Distance: | 0 m |
#415 10180 153 Street
| Asking Price: | $649,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $608 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,271 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117131 |
| Distance: | 0 m |
#309 15388 101 Avenue
| Asking Price: | $645,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 995 sqft |
| Price / SqFt: | $648 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 109 |
| MLS® Number: | R3088345 |
| Distance: | 240 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $422,000 | $235,000 | $657,000 | +3.6% |
| 2025 | $407,000 | $227,000 | $634,000 | -3.8% |
| 2024 | $423,000 | $236,000 | $659,000 | +1.7% |
| 2023 | $416,000 | $232,000 | $648,000 | +17.8% |
| 2022 | $324,000 | $226,000 | $550,000 | +13.4% |
| 2021 | $0 | $485,000 | $485,000 | - |
| 2020 | $288,000 | $197,000 | $485,000 | -8.1% |
| 2019 | $330,000 | $198,000 | $528,000 | +20.5% |
| 2018 | $246,000 | $192,000 | $438,000 | +36.4% |
| 2017 | $127,000 | $194,000 | $321,000 | - |