







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,648,800 |
| Price per Floor SqFt | $618 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $6,998 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,668 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.47 ac (20,647 sqft) |
| Land Frontage | 104.36 ft |
| Land Dimensions | 104.36 x 223.69 ft |
| Price per Land SqFt | $79.86 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2004-May-18 |
| Previously Sold Price | $465,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,183,800 (+254.6%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 017-733-481 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Surrey Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
15971 101a Avenue
| Asking Price: | $1,379,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,325 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,565 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127033 |
| Distance: | 413 m |
15852 100 Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Nov-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,504 sqft |
| Price / SqFt: | $599 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,198 sqft) |
| Days on Market: | 182 |
| MLS® Number: | R3069609 |
| Distance: | 538 m |
15789 98a Avenue
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,654 sqft |
| Price / SqFt: | $526 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121022 |
| Distance: | 700 m |
15759 101 Avenue
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,022 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,140 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3085854 |
| Distance: | 703 m |
9835 158a Street
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,497 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,109 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112379 |
| Distance: | 725 m |
10048 157 Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,185 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119610 |
| Distance: | 763 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,600,000 | $239,000 | $1,839,000 | -6.5% |
| 2025 | $1,690,000 | $276,000 | $1,966,000 | -1.3% |
| 2024 | $1,718,000 | $274,000 | $1,992,000 | +0.8% |
| 2023 | $1,708,000 | $269,000 | $1,977,000 | +7.4% |
| 2022 | $1,573,000 | $268,000 | $1,841,000 | +30.6% |
| 2021 | $1,190,000 | $220,000 | $1,410,000 | +3.8% |
| 2020 | $1,130,000 | $229,000 | $1,359,000 | -0.6% |
| 2019 | $1,092,000 | $275,000 | $1,367,000 | -1.5% |
| 2018 | $1,170,000 | $218,000 | $1,388,000 | +5.8% |
| 2017 | $1,113,000 | $199,000 | $1,312,000 | - |
Asking Price is 10.3% lower than Assessed Value (2026).