































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,041 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,773 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 008-555-842 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted South Surrey White Rock Agents
#4 12945 17 Avenue
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,492 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3096059 |
| Distance: | 0 m |
#10 1781 130 Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $672 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,160 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3093439 |
| Distance: | 114 m |
#103 12749 16 Avenue
| Sold Price: | $740,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,766 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3081692 |
| Distance: | 424 m |
#102 12747 16 Avenue
| Sold Price: | $680,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $511 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,706 sqft |
| Price / SqFt: | $399 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3095658 |
| Distance: | 424 m |
13482 16 Avenue
| Sold Price: | $1,076,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,685 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (5,005 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102865 |
| Distance: | 1.2 km |
13507 15 Avenue
| Sold Price: | $1,035,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,545 sqft |
| Price / SqFt: | $670 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,898 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3115757 |
| Distance: | 1.3 km |
#7 13911 16 Avenue
| Asking Price: | $1,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-29 |
| Maint. Fee: | $630 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,973 sqft |
| Price / SqFt: | $532 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 301 |
| MLS® Number: | R3031927 |
| Distance: | 2.0 km |
#1 14251 18a Avenue
| Asking Price: | $830,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-22 |
| Maint. Fee: | $609 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $553 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102642 |
| Distance: | 2.6 km |
#118 14220 19a Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $350 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123502 |
| Distance: | 2.6 km |
1107 Elm Street
| Asking Price: | $917,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $652 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,543 sqft |
| Price / SqFt: | $594 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3102729 |
| Distance: | 4.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $957,000 | $162,000 | $1,119,000 | -0.4% |
| 2025 | $961,000 | $163,000 | $1,124,000 | +1.8% |
| 2024 | $944,000 | $160,000 | $1,104,000 | +8.0% |
| 2023 | $874,000 | $148,000 | $1,022,000 | +9.7% |
| 2022 | $774,000 | $158,000 | $932,000 | +12.3% |
| 2020 | $666,000 | $164,000 | $830,000 | -20.7% |
| 2019 | $878,000 | $168,000 | $1,046,000 | +9.5% |
| 2018 | $789,000 | $166,000 | $955,000 | +23.4% |
| 2017 | $603,000 | $171,000 | $774,000 | - |