







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,812 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,996 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,012 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x ? ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-458-586 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
679 Copper Drive
| Sold Price: | $1,660,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,913 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,905 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3063530 |
| Distance: | 95 m |
828 Britannia Way
| Sold Price: | $1,477,600 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $729 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,370 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3084662 |
| Distance: | 181 m |
158 Stonegate Drive
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,120 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,764 sqft) |
| Days on Market: | 90 |
| MLS® Number: | R3061383 |
| Distance: | 6.7 km |
38127 Westway Avenue
| Sold Price: | $1,599,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,214 sqft |
| Price / SqFt: | $722 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,584 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3110595 |
| Distance: | 9.2 km |
38143 Hemlock Avenue
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3066739 |
| Distance: | 9.3 km |
38143 Hemlock Avenue
| Sold Price: | $1,415,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,972 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 85 |
| MLS® Number: | R3094779 |
| Distance: | 9.3 km |
746 Upper Crescent
| Asking Price: | $1,625,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,996 sqft |
| Price / SqFt: | $814 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,012 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122490 |
| Distance: | 0 m |
624 Lower Crescent
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,913 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,105 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121430 |
| Distance: | 323 m |
38069 Fifth Avenue
| Asking Price: | $1,690,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,028 sqft |
| Price / SqFt: | $833 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,974 sqft) |
| Days on Market: | 295 |
| MLS® Number: | R3035047 |
| Distance: | 8.7 km |
38139 Clarke Drive
| Asking Price: | $1,589,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,794 sqft |
| Price / SqFt: | $886 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,058 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121377 |
| Distance: | 9.0 km |
1820 Cedar Drive
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,830 sqft |
| Price / SqFt: | $820 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,802 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115804 |
| Distance: | 9.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $851,000 | $619,000 | $1,470,000 | -1.1% |
| 2023 | $797,000 | $690,000 | $1,487,000 | +13.9% |
| 2022 | $759,000 | $547,000 | $1,306,000 | +30.6% |
| 2021 | $543,000 | $457,000 | $1,000,000 | +2.4% |
| 2020 | $542,000 | $435,000 | $977,000 | - |