







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,663 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,934 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (10,000 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 007-650-965 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
40608 N Highlands Way
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,340 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3112043 |
| Distance: | 393 m |
2548 Montrose Way
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,139 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3064953 |
| Distance: | 527 m |
40195 Kintyre Drive
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,535 sqft |
| Price / SqFt: | $1,072 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,876 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3093455 |
| Distance: | 541 m |
2946 Snowberry Place
| Sold Price: | $1,900,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,207 sqft |
| Price / SqFt: | $861 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 224 |
| MLS® Number: | R2996324 |
| Distance: | 740 m |
40830 The Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,207 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,104 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3110655 |
| Distance: | 762 m |
1027 Pia Road
| Sold Price: | $1,569,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,578 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110130 |
| Distance: | 832 m |
40524 N Highlands Way
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126243 |
| Distance: | 189 m |
2572 The Boulevard
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114145 |
| Distance: | 284 m |
2541 Montrose Way
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,231 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,629 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114773 |
| Distance: | 447 m |
40735 Thunderbird Ridge
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126417 |
| Distance: | 675 m |
40515 Park Crescent
| Asking Price: | $1,562,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,095 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,529 sqft) |
| Days on Market: | 194 |
| MLS® Number: | R3067645 |
| Distance: | 1.2 km |
2101 Diamond Road
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,989 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,873 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118373 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,353,000 | $191,000 | $1,544,000 | +4.1% |
| 2024 | $1,300,000 | $183,000 | $1,483,000 | -2.9% |
| 2023 | $1,323,000 | $204,000 | $1,527,000 | +7.7% |
| 2022 | $1,231,000 | $187,000 | $1,418,000 | +32.5% |
| 2021 | $904,000 | $166,000 | $1,070,000 | - |