







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,495 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,290 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,769 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-995-345 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,042,000 | $677,000 | $1,719,000 | +1.3% |
| 2024 | $1,085,000 | $612,000 | $1,697,000 | +0.7% |
| 2023 | $1,043,000 | $642,000 | $1,685,000 | +13.2% |
| 2022 | $901,000 | $588,000 | $1,489,000 | +35.1% |
| 2021 | $610,000 | $492,000 | $1,102,000 | - |
39212 Cardinal Drive
| Sold Price: | $1,805,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,264 sqft |
| Price / SqFt: | $797 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,618 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3096288 |
| Distance: | 269 m |
39070 Kingfisher Road
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,540 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3081490 |
| Distance: | 470 m |
39010 Kingfisher Road
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,237 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,477 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3066614 |
| Distance: | 626 m |
40345 Hood Road
| Sold Price: | $1,585,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,254 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3068207 |
| Distance: | 1.9 km |
40298 Ayr Drive
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,564 sqft |
| Price / SqFt: | $780 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,943 sqft) |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3082261 |
| Distance: | 2.1 km |
1045 Northridge Drive
| Sold Price: | $1,525,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,958 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3093755 |
| Distance: | 2.2 km |
39355 Falcon Crescent
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,290 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,769 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125581 |
| Distance: | 0 m |
39349 Falcon Crescent
| Asking Price: | $1,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,311 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,651 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117760 |
| Distance: | 14 m |
39262 Falcon Crescent
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,411 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,832 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079520 |
| Distance: | 186 m |
39226 Falcon Crescent
| Asking Price: | $1,794,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,240 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3107889 |
| Distance: | 274 m |
39188 Cardinal Drive
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,980 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,611 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3084428 |
| Distance: | 293 m |
#21 40137 Government Road
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $150 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,004 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117641 |
| Distance: | 1.3 km |