







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,879,000 |
| Price per Floor SqFt | $842 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,997 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,231 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,629 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $161.58 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-754-809 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,432,000 | $200,000 | $1,632,000 | +5.0% |
| 2024 | $1,376,000 | $179,000 | $1,555,000 | -2.6% |
| 2023 | $1,401,000 | $196,000 | $1,597,000 | +7.6% |
| 2022 | $1,306,000 | $178,000 | $1,484,000 | +34.3% |
| 2021 | $944,000 | $161,000 | $1,105,000 | +12.1% |
| 2020 | $817,000 | $169,000 | $986,000 | - |
Asking Price is 15.1% higher than Assessed Value (2026).
2572 The Boulevard
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,952 sqft |
| Price / SqFt: | $870 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,000 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3114145 |
| Distance: | 168 m |
40495 N Highlands Way
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,750 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3126845 |
| Distance: | 291 m |
40524 N Highlands Way
| Asking Price: | $1,599,800 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,875 sqft |
| Price / SqFt: | $853 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,500 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3126243 |
| Distance: | 520 m |
1070 Glacier View Drive
| Asking Price: | $1,939,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,435 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122174 |
| Distance: | 745 m |
2978 Huckleberry Drive
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,158 sqft |
| Price / SqFt: | $926 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,725 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112545 |
| Distance: | 818 m |
2101 Diamond Road
| Asking Price: | $1,648,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,989 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,873 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3118373 |
| Distance: | 953 m |