













This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,895 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,070 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,498 sqft) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 007-369-239 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Squamish Agents
1027 Pia Road
| Sold Price: | $1,569,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,711 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,578 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3110130 |
| Distance: | 258 m |
40608 N Highlands Way
| Sold Price: | $1,345,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,050 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,340 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3112043 |
| Distance: | 296 m |
1020 Windsor Place
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,681 sqft |
| Price / SqFt: | $922 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,503 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3087498 |
| Distance: | 1.1 km |
40830 The Crescent
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,207 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,104 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3110655 |
| Distance: | 1.4 km |
39070 Kingfisher Road
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,884 sqft |
| Price / SqFt: | $796 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,540 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3081490 |
| Distance: | 3.5 km |
39010 Kingfisher Road
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,237 sqft |
| Price / SqFt: | $671 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,477 sqft) |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3066614 |
| Distance: | 3.6 km |
40495 N Highlands Way
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,566 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,750 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126845 |
| Distance: | 591 m |
40735 Thunderbird Ridge
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,389 sqft |
| Price / SqFt: | $753 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126417 |
| Distance: | 734 m |
40767 Thunderbird Ridge
| Asking Price: | $1,639,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,352 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,696 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124324 |
| Distance: | 765 m |
#21 40137 Government Road
| Asking Price: | $1,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $150 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,017 sqft |
| Price / SqFt: | $682 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,004 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3117641 |
| Distance: | 2.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,354,000 | $265,000 | $1,619,000 | +4.4% |
| 2025 | $1,320,000 | $231,000 | $1,551,000 | +1.5% |
| 2024 | $1,302,000 | $226,000 | $1,528,000 | -3.2% |
| 2023 | $1,325,000 | $253,000 | $1,578,000 | +7.6% |
| 2022 | $1,236,000 | $231,000 | $1,467,000 | +33.4% |
| 2021 | $891,000 | $209,000 | $1,100,000 | +10.8% |
| 2020 | $772,000 | $221,000 | $993,000 | - |