





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,756 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,547 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,467 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 009-990-909 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5613 Trail Avenue
| Sold Price: | $560,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,483 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,120 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3069369 |
| Distance: | 429 m |
5589 Medusa Place
| Sold Price: | $665,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,325 sqft |
| Price / SqFt: | $502 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,575 sqft) |
| Days on Market: | 317 |
| MLS® Number: | R2985975 |
| Distance: | 849 m |
6231 Kevins Road
| Sold Price: | $722,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $45 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,262 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,681 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3096614 |
| Distance: | 2.3 km |
6214 Sitka Road
| Sold Price: | $760,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,409 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,301 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3080934 |
| Distance: | 2.3 km |
5641 Nickerson Road
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,670 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3096964 |
| Distance: | 2.6 km |
5726 Emily Way
| Sold Price: | $714,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $63 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,402 sqft |
| Price / SqFt: | $509 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,357 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3100926 |
| Distance: | 2.6 km |
5700 Trident Avenue
| Asking Price: | $779,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,577 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107350 |
| Distance: | 145 m |
5707 Medusa Street
| Asking Price: | $669,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,514 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,052 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3106061 |
| Distance: | 517 m |
5762 Spindrift Street
| Asking Price: | $699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103583 |
| Distance: | 532 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $475,000 | $130,000 | $605,000 | -3.7% |
| 2025 | $477,000 | $151,000 | $628,000 | -0.2% |
| 2024 | $480,000 | $149,000 | $629,000 | -9.1% |
| 2023 | $546,000 | $146,000 | $692,000 | +73.0% |
| 2021 | $276,000 | $124,000 | $400,000 | +2.6% |
| 2020 | $265,000 | $125,000 | $390,000 | - |