



































$50,000on May 4, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $999,000 |
| $388 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,149 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,574 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.78 ac (34,151 sqft) |
| Land Frontage | 45.93 ft |
| Land Dimensions | 45.93 x 95.2 IRR ft |
| Price per Land SqFt | $29.25 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2015-Sep-16 |
| Previously Sold Price | $585,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$414,000 (+70.8%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 007-230-729 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $591,000 | $645,000 | $1,236,000 | -1.1% |
| 2025 | $597,000 | $653,000 | $1,250,000 | -2.0% |
| 2024 | $591,000 | $684,000 | $1,275,000 | -0.8% |
| 2023 | $610,000 | $675,000 | $1,285,000 | +9.8% |
| 2022 | $548,000 | $622,000 | $1,170,000 | +38.0% |
| 2021 | $312,000 | $536,000 | $848,000 | +4.2% |
| 2020 | $297,000 | $517,000 | $814,000 | - |
Asking Price is 19.2% lower than Assessed Value (2026).
5878 Medusa Street
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,417 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,041 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3076462 |
| Distance: | 158 m |
5803 Marine Way
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,582 sqft |
| Price / SqFt: | $309 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,370 sqft) |
| Days on Market: | 216 |
| MLS® Number: | R3061359 |
| Distance: | 745 m |
5830 Heron Place
| Asking Price: | $829,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,408 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,458 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115071 |
| Distance: | 832 m |
5836 Marine Way
| Asking Price: | $999,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,218 sqft |
| Price / SqFt: | $450 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103436 |
| Distance: | 911 m |