



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,790 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,485 sqft) |
| Land Frontage | 61.52 ft |
| Land Dimensions | 61.52 x 103.65 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-634-711 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6308 Jasper Road
| Sold Price: | $851,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,861 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,579 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3114886 |
| Distance: | 350 m |
6275 Norwest Bay Road
| Sold Price: | $785,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,347 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,325 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3056493 |
| Distance: | 384 m |
6307 Homestead Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,397 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,545 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3082821 |
| Distance: | 895 m |
5641 Nickerson Road
| Sold Price: | $799,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,670 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,535 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3096964 |
| Distance: | 913 m |
5642 Nickerson Road
| Sold Price: | $845,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,951 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,600 sqft) |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3065801 |
| Distance: | 919 m |
5696 Emily Way
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | $60 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,400 sqft |
| Price / SqFt: | $564 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,428 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3082694 |
| Distance: | 1.2 km |
5416 Mills Road
| Asking Price: | $850,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,483 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,405 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122271 |
| Distance: | 73 m |
5448 Kensington Road
| Asking Price: | $825,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,580 sqft |
| Price / SqFt: | $522 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,670 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3111265 |
| Distance: | 213 m |
6217 Bligh Road
| Asking Price: | $789,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,382 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,244 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3117997 |
| Distance: | 385 m |
6166 Norwest Bay Road
| Asking Price: | $899,900 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,615 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,583 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119618 |
| Distance: | 636 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $317,000 | $339,000 | $656,000 | +33.1% |
| 2025 | $321,000 | $172,000 | $493,000 | +11.5% |
| 2024 | $304,000 | $138,000 | $442,000 | +32.3% |
| 2023 | $334,000 | $0 | $334,000 | - |