





































$36,000on May 25, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $849,000 |
| Price per Floor SqFt | $371 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,315 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,288 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,326 sqft) |
| Land Frontage | 73 ft |
| Land Dimensions | 73 x 155EFF |
| Price per Land SqFt | $74.96 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2007-Dec-13 |
| Previously Sold Price | $485,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$364,000 (+75.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 013-328-743 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
5007 Laurel Avenue
| Asking Price: | $992,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110122 |
| Distance: | 99 m |
4898 Sunshine Coast Highway
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.46 ac. (20,000 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3094714 |
| Distance: | 456 m |
5129 Chapman Road
| Asking Price: | $799,900 |
| Listing Date: | 2025-Jun-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,800 sqft |
| Price / SqFt: | $286 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,000 sqft) |
| Days on Market: | 355 |
| MLS® Number: | R3012525 |
| Distance: | 513 m |
4726 Laurel Avenue
| Asking Price: | $795,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $357 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,017 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082112 |
| Distance: | 1.1 km |
5258 Sunshine Coast Highway
| Asking Price: | $800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,960 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.53 ac. (23,086 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126111 |
| Distance: | 1.3 km |
5309 Cedarview Place
| Asking Price: | $835,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,240 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,170 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084182 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $596,000 | $253,000 | $849,000 | -9.9% |
| 2025 | $634,000 | $308,000 | $942,000 | +0.9% |
| 2024 | $623,000 | $311,000 | $934,000 | -8.7% |
| 2023 | $700,000 | $323,000 | $1,023,000 | +12.8% |
| 2022 | $603,000 | $304,000 | $907,000 | +32.0% |
| 2021 | $417,000 | $270,000 | $687,000 | - |
Asking Price is 0.0% lower than Assessed Value (2026).