



























| Pricing | |
| Asking Price | $749,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $705 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,486 (2024) |
| Maintenance Fee | $600 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.56 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,063 sqft |
| Age | 12 years (2014) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Sep-13 |
| Previously Sold Price | $540,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$209,000 (+38.7%) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 029-286-018 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Sunshine Coast Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
#306 5665 Teredo Street
| Asking Price: | $689,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $609 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,126 sqft |
| Price / SqFt: | $612 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 126 |
| MLS® Number: | R3081865 |
| Distance: | 65 m |
#206 5665 Teredo Street
| Asking Price: | $769,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-15 |
| Maint. Fee: | $590 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,121 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090714 |
| Distance: | 65 m |
#103 5470 Inlet Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | $519 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,239 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.03 ac. (1,234 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098489 |
| Distance: | 160 m |
#205 5470 Inlet Avenue
| Asking Price: | $799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-29 |
| Maint. Fee: | $431 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,125 sqft |
| Price / SqFt: | $710 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104978 |
| Distance: | 160 m |
#105 5160 Davis Bay Road
| Asking Price: | $689,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 918 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107750 |
| Distance: | 3.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $788,000 | $788,000 | -1.0% |
| 2025 | $0 | $796,000 | $796,000 | +4.9% |
| 2024 | $0 | $759,000 | $759,000 | -7.0% |
| 2023 | $0 | $816,000 | $816,000 | +14.3% |
| 2022 | $0 | $714,000 | $714,000 | +21.4% |
| 2021 | $0 | $588,000 | $588,000 | -10.5% |
| 2020 | $0 | $657,000 | $657,000 | - |
Asking Price is 4.9% lower than Assessed Value (2026).