This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,506 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,420 sqft |
| Age | 10 years (2016) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,260 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 110 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 004-065-085 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
10099 Ruskin Road
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,446 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,992 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098287 |
| Distance: | 493 m |
10051 Deagle Road
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,930 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101147 |
| Distance: | 528 m |
7371 Manning Court
| Asking Price: | $2,890,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,408 sqft |
| Price / SqFt: | $848 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089933 |
| Distance: | 828 m |
8560 Ryan Road
| Asking Price: | $2,900,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,290 sqft |
| Price / SqFt: | $881 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,813 sqft) |
| Days on Market: | 139 |
| MLS® Number: | R3077335 |
| Distance: | 839 m |
8451 Francis Road
| Asking Price: | $2,098,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $507 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108846 |
| Distance: | 923 m |
8800 Moore Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,578 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070944 |
| Distance: | 1.0 km |
7311 Bates Road
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,433 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,259 sqft) |
| Days on Market: | 332 |
| MLS® Number: | R3003959 |
| Distance: | 347 m |
8320 Mowbray Road
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,626 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103311 |
| Distance: | 436 m |
7460 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $2,572,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,025 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,348 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098446 |
| Distance: | 602 m |
7740 Goldstream Drive
| Sold Price: | $2,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,394 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,137 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3100852 |
| Distance: | 635 m |
8751 Rosevale Road
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,382 sqft |
| Price / SqFt: | $745 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,976 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3054232 |
| Distance: | 1.0 km |
6540 Juniper Drive
| Sold Price: | $2,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,851 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,024 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3098449 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,857,000 | $1,162,000 | $3,019,000 | -1.9% |
| 2024 | $1,945,000 | $1,131,000 | $3,076,000 | +0.2% |
| 2023 | $1,996,000 | $1,074,000 | $3,070,000 | -0.1% |
| 2022 | $1,896,000 | $1,178,000 | $3,074,000 | +23.4% |
| 2021 | $1,623,000 | $868,000 | $2,491,000 | +4.8% |
| 2020 | $1,461,000 | $916,000 | $2,377,000 | - |