













This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,809 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,435 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (8,049 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 115 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 010-521-283 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10391 Williams Road
| Sold Price: | $1,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,830 sqft |
| Price / SqFt: | $601 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,359 sqft) |
| Days on Market: | 167 |
| MLS® Number: | R3034107 |
| Distance: | 542 m |
10531 Anglesea Drive
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,546 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073065 |
| Distance: | 656 m |
9831 Glenthorne Drive
| Sold Price: | $1,460,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (100 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3119921 |
| Distance: | 685 m |
10571 Bissett Drive
| Sold Price: | $1,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,485 sqft |
| Price / SqFt: | $584 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,208 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3062797 |
| Distance: | 947 m |
11173 Williams Road
| Sold Price: | $1,616,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,509 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3078687 |
| Distance: | 1.1 km |
8391 Rideau Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,733 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3074799 |
| Distance: | 1.5 km |
10351 Amethyst Avenue
| Asking Price: | $1,689,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,981 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116088 |
| Distance: | 633 m |
10640 Anahim Drive
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,622 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097980 |
| Distance: | 700 m |
9211 Arvida Drive
| Asking Price: | $1,350,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,450 sqft |
| Price / SqFt: | $551 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,202 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105379 |
| Distance: | 725 m |
10091 Ainsworth Crescent
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,271 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,099 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3102293 |
| Distance: | 788 m |
10751 Mersey Drive
| Asking Price: | $1,749,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,721 sqft |
| Price / SqFt: | $643 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,116 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114602 |
| Distance: | 879 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,698,000 | $52,900 | $1,750,900 | -9.4% |
| 2025 | $1,872,000 | $59,600 | $1,931,600 | +1.1% |
| 2024 | $1,854,000 | $56,400 | $1,910,400 | -0.1% |
| 2023 | $1,856,000 | $56,300 | $1,912,300 | +10.1% |
| 2022 | $1,680,000 | $57,400 | $1,737,400 | +14.5% |
| 2021 | $1,463,000 | $54,900 | $1,517,900 | +5.8% |
| 2020 | $1,375,000 | $59,200 | $1,434,200 | - |