












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,502 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,888 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,655 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 115.4 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 003-886-794 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Richmond Agents
7460 Broadmoor Boulevard
| Sold Price: | $2,572,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,025 sqft |
| Price / SqFt: | $639 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,348 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3098446 |
| Distance: | 106 m |
6111 Sheridan Road
| Sold Price: | $2,306,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,829 sqft |
| Price / SqFt: | $602 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,713 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3097846 |
| Distance: | 899 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263142385/83dcefb7.jpeg)
7680 Cheviot Place
| Sold Price: | $2,060,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,825 sqft |
| Price / SqFt: | $539 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,763 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3120758 |
| Distance: | 1.6 km |
9671 Heather Place
| Sold Price: | $2,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,387 sqft |
| Price / SqFt: | $547 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,932 sqft) |
| Days on Market: | 73 |
| MLS® Number: | R3087957 |
| Distance: | 1.7 km |
4380 Lancelot Drive
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,976 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,700 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3051574 |
| Distance: | 2.2 km |
8520 Littlemore Place
| Sold Price: | $2,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,902 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,012 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3077418 |
| Distance: | 2.8 km |
7200 Belair Drive
| Asking Price: | $2,590,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,147 sqft |
| Price / SqFt: | $625 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,860 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119930 |
| Distance: | 150 m |
10051 Deagle Road
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,930 sqft |
| Price / SqFt: | $684 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,240 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101147 |
| Distance: | 496 m |
6640 Goldsmith Drive
| Asking Price: | $2,690,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,027 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,553 sqft) |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3067793 |
| Distance: | 876 m |
7460 Glacier Crescent
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,421 sqft |
| Price / SqFt: | $543 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,433 sqft) |
| Days on Market: | 92 |
| MLS® Number: | R3093141 |
| Distance: | 903 m |
8800 Moore Road
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,965 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,578 sqft) |
| Days on Market: | 180 |
| MLS® Number: | R3070944 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,986,000 | $497,000 | $2,483,000 | -6.7% |
| 2025 | $2,163,000 | $499,000 | $2,662,000 | +2.9% |
| 2024 | $2,081,000 | $505,000 | $2,586,000 | -0.1% |
| 2023 | $2,135,000 | $453,000 | $2,588,000 | +2.7% |
| 2022 | $2,028,000 | $491,000 | $2,519,000 | +22.0% |
| 2021 | $1,736,000 | $329,000 | $2,065,000 | +8.5% |
| 2020 | $1,562,000 | $341,000 | $1,903,000 | - |