












This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,256 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,755 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,199 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 120 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 003-716-309 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
10531 Anglesea Drive
| Sold Price: | $1,458,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,546 sqft |
| Price / SqFt: | $573 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,046 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3073065 |
| Distance: | 760 m |
10600 Seamount Road
| Sold Price: | $1,310,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,866 sqft |
| Price / SqFt: | $457 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,569 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3108845 |
| Distance: | 922 m |
8391 Rideau Drive
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,318 sqft |
| Price / SqFt: | $669 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,733 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3074799 |
| Distance: | 2.7 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263088554/83dcefb7.jpeg)
7231 Steveston Highway
| Sold Price: | $1,568,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,197 sqft |
| Price / SqFt: | $714 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,275 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3066927 |
| Distance: | 3.6 km |
11900 Dewsbury Drive
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,835 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,221 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3057217 |
| Distance: | 3.7 km |
8080 Minler Road
| Sold Price: | $1,708,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,600 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,251 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3060872 |
| Distance: | 3.9 km |
9720 Seagrave Road
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $760 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,040 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110425 |
| Distance: | 266 m |
10640 Anahim Drive
| Asking Price: | $1,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,558 sqft |
| Price / SqFt: | $640 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,622 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097980 |
| Distance: | 697 m |
11760 Sealord Road
| Asking Price: | $1,689,990 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,661 sqft |
| Price / SqFt: | $635 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,707 sqft) |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097319 |
| Distance: | 705 m |
10351 Amethyst Avenue
| Asking Price: | $1,689,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,528 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,981 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116088 |
| Distance: | 854 m |
10971 Maddocks Road
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,398 sqft |
| Price / SqFt: | $646 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,385 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113515 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,481,000 | $36,900 | $1,517,900 | -7.8% |
| 2025 | $1,604,000 | $41,800 | $1,645,800 | +2.6% |
| 2023 | $1,566,000 | $38,300 | $1,604,300 | +8.0% |
| 2022 | $1,444,000 | $41,200 | $1,485,200 | +29.4% |
| 2021 | $1,119,000 | $29,100 | $1,148,100 | +5.7% |
| 2020 | $1,056,000 | $30,200 | $1,086,200 | - |