



































| Pricing |
| Asking Price | $2,398,000 |
| Price per Floor SqFt | $599 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,760 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,004 sqft |
| Age | 24 years (2002) |
| Land |
| Land Size | 0.20 ac (8,825 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 127.69 ft |
| Price per Land SqFt | $271.73 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2021-Jan-18 |
| Previously Sold Price | $2,230,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$168,000 (+7.5%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-449-009 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,759,000 | $802,000 | $2,561,000 | -6.6% |
| 2025 | $1,939,000 | $804,000 | $2,743,000 | +1.6% |
| 2024 | $1,920,000 | $780,000 | $2,700,000 | +1.4% |
| 2023 | $1,922,000 | $742,000 | $2,664,000 | +7.4% |
| 2022 | $1,740,000 | $740,000 | $2,480,000 | +16.3% |
| 2021 | $1,516,000 | $616,000 | $2,132,000 | +4.1% |
| 2020 | $1,424,000 | $624,000 | $2,048,000 | - |
Asking Price is 6.4% lower than Assessed Value (2026).
8671 Saunders Road
| Asking Price: | $2,290,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3109045 |
| Distance: | 596 m |
8651 Pigott Road
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,895 sqft |
| Price / SqFt: | $767 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,823 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108863 |
| Distance: | 677 m |
8540 Saunders Road
| Asking Price: | $2,668,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,917 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,888 sqft) |
| Days on Market: | 191 |
| MLS® Number: | R3068917 |
| Distance: | 740 m |
10320 Dennis Crescent
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,273 sqft |
| Price / SqFt: | $674 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,142 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121073 |
| Distance: | 953 m |
8777 Wheeler Road
| Asking Price: | $2,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,557 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,916 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093879 |
| Distance: | 979 m |
8780 Scotchbrook Road
| Asking Price: | $2,760,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,264 sqft |
| Price / SqFt: | $647 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,920 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103444 |
| Distance: | 1.0 km |